Edit

Hakkımızda

Antakya Mobilya Sanayici İşadamları Derneği (ANMODER) 2015 yılında Antakya mobilya sanayicilerini bir çatı altında toplamak ve Antakya Mobilyasını yurt için ve yurt dışında en iyi biçimde tanıtmak üzere Antakya’nın önde gelen firmaları tarafından kurulmuştur.

İletişim

  • Güzelburç Mah. Hatay Küçük Sanayi Sitesi No:14 ANMOGEP Binası No:14 Antakya/HATAY
  • (0537) 950 58 08
  • info@anmoder.org.tr
 Küresel Rekabette Türkiye Mobilyası Çalıştaylarına İzmir’de Start Verildi

Çalıştaylar serisinin ilki Ege İhracatçı Birlikleri koordinasyonu ile 28. Modeko İzmir Mobilya Fuarı kapsamında gerçekleştirilirken, düzenlenen Gala programında İzmir ve Ege mobilya sektörünün temsilcileri bir araya geldi

Türkiye’nin 2023 ihracat hedeflerine ulaşmak için yol haritasının belirleneceği Çalıştaylar serisinin ilki Ege İhracatçı Birlikleri koordinasyonu ile 28. Modeko İzmir Mobilya Fuarı kapsamında gerçekleştirilirken, düzenlenen Gala programında İzmir ve Ege mobilya sektörünün temsilcileri bir araya geldi.

Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu kararı ile 2017 yılında 10 mobilya kentinde gerçekleştirmeyi planladığı Küresel Rekabette Türkiye Mobilyası Çalıştay serisinin ilk ayağı İzmir’de yapıldı. Mobilya üretimi ve istihdamda 5’inci büyük kent olan İzmir, aynı zamanda sektörün cirosunun %7’sini gerçekleştiriyor. Birçok önemli mobilya markasına ev sahipliği yapan kent, önemli bir lojistik ve ihracat merkezi olmasının yanında, çoğunluğu KOBİ olan firmalarıyla sektörün birçok sorununun da izlenebildiği bir laboratuvar niteliğinde olmasıyla ön plana çıkıyor.

28. Modeko İzmir Mobilya Fuarı kapsamında gerçekleştirilen çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçı Birliği Başkanı Ahmet GÜLEÇ, sektöre giriş yaptığı yıllarda sektörün üretim teknolojisi ve tasarım kalitesi ile bugünü kıyasladığında hem rakamsal bazda hem de gözle görülür bir şekilde büyük gelişmeler kaydedildiğini belirtti. 2000 yılında 164 milyon $ ihracat, 183 milyon $ ithalatımız vardı ve kg. başına fiyatımız ancak 2 a ulaşabiliyordu diyen GÜLEÇ, bugün sektörün 2,5 milyar $ ihracat ve 700 milyon $ ithalat seviyesine eriştiğini, 1 milyon $ ve üzeri ihracat yapan 580 firmaya sahip olduğunu ve kg. fiyatında 3,7 ları gördüğünün altını çizdi. 2023’te bu rakamın 7 a ulaşması için önünde hiçbir engel olmadığını ve 2023 hedeflerini gerçekleştirmeye en yakın sektörün mobilya sektörü olduğunu vurgulayan GÜLEÇ, bu doğrultuda sektörün ortak vizyon ve strateji tespit etmesi ve Mobilya Sektörü Vizyon ve Strateji belgesinin oluşturulması için çalıştaylar serisine başladıklarını belirtti.

GÜLEÇ’ten sonra kürsüye gelen İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nejat KUTUP, çalıştayın katılımcılarından İzmir ve Ege mobilya sektörünün ihracatta yaşadığı sorunları ve buna karşılık sundukları çözüm önerilerini alt alta yazmalarını istedi. Sektör temsilcilerinin en yoğunluklu olarak öne çıkardığı sorunlar; vergi-SGK yüksekliği, kalifiye eleman eksikliği ve sektördeki lojistik sorunları olarak ön plana çıkarken, buna getirilen çözüm önerileri ise üreticinin üzerindeki ekonomik baskıların hafifletilmesi, Karabağlar ve Kısıkköy’ün yetersizlikleri nedeniyle oluşan İhtisas OSB ihtiyacı ve tasarım ve markalaşma politikalarına gelecek dönemde daha çok ağırlık verilmesi oldu.üresel Rekabette Türkiye Mobilyası Çalıştayına İzmir ve Ege mobilya sektörü anlamlı bir katılım gösterirken, çalıştayın süprizlerinden biri de Turizm Eski Bakanı Bülent AKARCALI’nın katılımıydı. Sektörün öncelikli sorununun üreticinin üzerindeki maliyet baskısı olduğunu belirten AKARCALI, üretim teknolojisi ve tasarım kalitesini oluşturmak isteyen Türkiye’nin üreticilerin üzerindeki yükleri hafifletmesi gerektiğinin altını çizdi. Çalıştay’akatılan bir diğer konuşmacı İzmir Mobilyacılar Odası Başkanı Hasan ÖZKOPARAN İzmir mobilya sektörü olarak önemli sorunları olduğunu ve bu nedenle çalıştayın oldukça anlamlı bir etkinlik olduğunu belirtti.

Çalıştayı takiben Hilton Airport Otel’de gerçekleştirilen Gala Yemeği’nin açılış konuşması ise Ege Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin TARAKÇIOĞLU tarafından gerçekleştirildi. TARAKÇIOĞLU, sektör açısından itici güce sahip Çalıştay ve Gala Programları’nı hayata geçirdiği için İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçı Birliği Başkanı Ahmet GÜLEÇ’e teşekkür ederken, TARAKÇIOĞLU’ndan sonra sahneye gelen Ahmet GÜLEÇ, Türkiye mobilyasının 2023 hedefi olan 25 milyar $ üretim ve 10 milyar $ ihracatı gerçekleştirmekte yeterince istenildiği ve çalışıldığı takdirde bir engel olmadığını belirtti. Sözlerini 2023’te dünyanın 5’inci büyük mobilya ülkesi olmak istiyoruz diyerek bitiren GÜLEÇ, güçlü katılımları ve sağladıkları beraberlik duygusu için İzmir mobilya sektörünün tüm paydaşlarına teşekkür etti.

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçı Birliği’nin Ege, Orta Anadolu ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri ile MOSFED ve ilgili kentlerdeki dernek ve odalar ile işbirliği kapsamında gerçekleştireceği çalıştayların 2017 yılı boyunca her ay bir mobilya kentinde düzenlenmesi planlanıyor.